Nie dla budowy nadajnika! - mieszkańcy protestują.

fot. Dąbrowski

25 lipca o godz. 18.00 mieszkańcy ulicy Łomżyńskiej w Ostrołęce zebrali się by omówić sprawę budowy kolejnego, już trzeciego w okolicy nadajnika sieci komórkowej. Zebrani wyrazili swoje niezadowolenie oraz krytykę wobec Ratusza. „Władza nas ignoruje, nikt nas nie poinformował o planowanej inwestycji, ostrołęccy Radni nie interesują się naszymi problemami”.

„Niech się radni w końcu obudzą i nam pomogą” - grzmią zrozpaczeni mieszkańcy.

fot. Zbigniew Dąbrowski

W rozmowie z nami protestujący boją się o własne zdrowie, ale czy ich obawy są uzasadnione?

Sprawdziliśmy i według dotychczasowych badań przeprowadzonych w miastach Brazylii, Austrii, Niemiec i Izraela wiele może wskazywać, że tak. Wykazano, iż: mieszkając w pewnym zasięgu nadajników telefonii komórkowej zwiększało się ryzyko raka, od dwukrotnie do 121-krotnie w zależności od rodzaju wykrytego nowotworu. Potwierdził to, także międzynarodowy komitet doradczy (ang. think tank), Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami (IARC – The International Association for Research on Cancer) doszła do wniosku, że promieniowanie częstotliwością radiową, w tym promieniowanie z masztów telefonii komórkowych, jest potencjalnym czynnikiem rakotwórczym[1].

fot. http://wyborcza.biz/biznes/0,0.html

Co ciekawe ponad 80% osób, które zachorowały na pewne rodzaje nowotworów, mieszkało w promieniu 500 metrów od jednego z setek masztów telefonii komórkowych zainstalowanych w miastach. Te nowotwory – wykryte głównie w prostacie, piersiach, płucach, nerkach, wątrobie – to te, które są powiązane z wystawieniem na działanie pól elektromagnetycznych[2]. Podkreślmy, że w Ostrołęce budowany maszt będzie zlokalizowany dużo bliżej siedzib ludzkich..

fot. Zbigniew Dąbrowski

Z mieszkańcami ulicy Łomżyńskiej spotkał się Zbigniew Dąbrowski, przedstawiciel naszej redakcji, który opisał mieszkańcom sytuację prawną oraz zadeklarował pomoc. Stwierdził, że oprotestowany nadajnik sieci komórkowej znajduje się zbyt blisko budynków mieszkalnych, przedsięwzięcie wymaga sporządzenia Raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz wydania Decyzji środowiskowej. Ponadto przedmiotowa inwestycja nie określa maksymalnej mocy pojedynczej anteny oraz wielkości częstotliwości emitującego pola elektromagnetycznego instalacji. Planowana usługa telekomunikacyjna jest uciążliwa wobec czego nie spełnia wymogów planu miejscowego.

fot. Zbigniew Dąbrowski

Istnieje pewna szansa, że sytuacja pójdzie w dobrym kierunku, bowiem na wniosek mieszkańców Wojewoda Mazowiecki wznowił postępowanie administracyjne w sprawie pozwolenia na budowę. Ponadto spośród naszych deputowanych w Sejmie RP, pomoc zadeklarowała poseł z list Kukiz'15 Anna Maria Siarkowska.

W imieniu redakcji prosimy jednak o większą mobilizację Ostrołęczan, nawet tych nie objętych zasięgiem nadajnika, a przede wszystkim o wybudzenie z wakacyjnego letargu pozostałych naszych reprezentantów z Sejmu i ostrołęckiego Ratusza.

O całej sprawie będziemy na bieżąco informować.


Bibliografia:
[1] Lloyd Burrell, Badanie wykazało powiązanie między promieniowaniem z masztu telefonii komórkowej i ponad 7000 zgonów w wyniku raka, lipiec 2013, http://faktydlazdrowia.pl, (dostęp 27.07.2016).
[2] Tamże.


Tekst: Mateusz Bałazy, Zbigniew Dąbrowski
Zdjęcia: Zbigniew Dąbrowski